Steam İndirimleri Ne Zaman? (Video Rehber)

Steam ile ilgili bize en çok sorduğunuz soruların başında “Ne zaman indirim olur?” geliyor. Hangi oyun ne zaman indirime girer, bunu önceden bilmek çoğu zaman mümkün olmuyor; ancak Steam’in belirli zamanlarda yaptığı indirim dönemlerini öğrenmek mümkün. Bu rehberde zamanı az çok tahmin edilebilen Steam İndirimlerine değineceğim. Eğer sizin aradığınız şey indirim zamanları değil de indirimlerden en ucuza oyun almak ise Steam İndirimlerinden Yararlanma Rehberi‘mize göz atabilirsiniz.

Özetle büyükten küçüğe sıralı olarak Steam’de yıl içinde düzenli yapılan indirim dönemleri şöyledir:

  1. Yaz ve Kış İndirimleri
  2. Bahar İndirimleri
  3. Haftalık İndirimleri, Hafta Sonu İndirimleri, Hafta Ortası İndirimleri ve Günlük İndirimler

Hazırsanız başlayalım…

1. Steam Yaz ve Kış İndirimleri

Steam’de yılda bir kez Yaz İndirimleri bir kez de Kış İndirimleri yapılır. Bu indirimler hem süre olarak en uzun süren hem de indirim olarak en yüksek indirimlere sahip indirim dönemleridir.

Steam Yaz İndirimleri genellikle her yıl haziran ya da temmuz ayında gerçekleşir. 9 ile 12 gün arasında değişen uzunluklara sahip olan yaz indirimlerinde %90’a varan indirimler görmek mümkündür. Genellikle yılın en iyi indirimleri Steam Yaz İndirimlerinde gerçekleşir.

Steam Kış İndirimleri ise bir başka deyişle Yılbaşı İndirimleridir. Bu yüzden yaz indirimlerine kıyasla Kış İndirimlerinin tarihi daha bellidir. Genelde yeni yıldan 1 hafta önce başlar ve 2-3 ocak gibi tarihlerde sona erer. Bu indirimlerde de oldukça iyi indirimler yakalamak mümkündür.

2. Steam Bahar İndirimleri

Kısaca Bahar İndirimleri dediysem de Steam’in ilkbahar ve sonbahar aylarında yaptığı indirimler daha çok belli bir tema etrafında yapılan indirimlerdir. Bu indirimler genellikle Amerikan kültüründe önemli yer tutan etkinlikler etrafında döner. Örneğin sonbaharda Steam Cadılar Bayramı ve “Black Friday” indirimi gibi indirimler yapabilir. İlkbaharda ise Paskalya Bayramı döneminde indirimler gelebilir. Ancak bu indirimlerin gerçekleşeceğinin %100 garantisi yoktur. Yine de çok büyük ihtimalle gerçekleşir.

“Black Friday” denen gün Şükran Günü’nden sonraki cuma günüdür. ABD’de Şükran Günü Kasım ayının dördüncü perşembe günü kutlanır ve onun ardından yapılır. Steam’de Black Friday indirimleri genellikle 48 saat sürer.

Cadılar Bayramı ise geleneksel olarak her yıl 31 Ekim tarihinde kutlanır ve Steam’deki indirimler de bugünü kapsayacak şekilde genellikle 48 saat sürer. Cadılar Bayramı’nda indirime giren oyunlar genellikle korku temalıdır.

Paskalya Bayramı ise net bir tarihe sahip değildir. Her yıl mart sonundan nisan sonuna kadar olan bir süre içinde kutlanan bu bayram esnasında da Steam’de birkaç gün süren indirimler görmek mümkündür.

3. Haftalık/Günlük İndirimler, Hafta Sonu İndirimleri ve Hafta Ortası İndirimleri

Bu indirimler en sık yapılan indirimlerdir ve bu sayede de pek çok oyun indirime girer. Ancak indirime giren oyunlar her zaman popüler oyunlar değildir. Bu yüzden oyuncular bu indirimlere burun kıvırır ancak bu yüzden de çok güzel oyunlar gözden kaçabilir.

Bizler bu indirimleri sürekli takip ediyoruz ve sizleri en iyi olan indirimlerden her zaman haberdar etmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla Steam’in bu indirimlerinden haberdar olmak için bizi takip etmeniz yeterli. İster düzenli olarak Steam.Multiplayer.com.tr’yi takip ederek isterseniz de Steam İndirimleri ve Haberleri Facebook sayfamızı takip ederek bu indirimlerden anında haberdar olabilirsiniz.

4. Steam'de Cumhuriyet, 19 Mayıs, Ramazan vb. Bayram İndirimleri

Bildiğiniz üzere Steam Türk Lirasına birkaç ay önce geçiş yaptı. Bu da bizde Türkiye’de kutlanan bayramlar döneminde de indirim olabileceği yönünde bir beklenti yarattı. Ancak gördüğümüz kadarıyla Steam, diğer kültürlerin bayramlarına özel indirimler yapmıyor.

Dolayısıyla en azından bir süre daha Steam’de Cumhuriyet Bayramına, 19 Mayıs Bayramına, Ramazan Bayramına vb. diğer bayramlara özel indirimler yapılmayacağını tahmin ediyoruz. Ancak umuyoruz ki bu durum değişecektir.

Rehberi Sonlandırırken…

Steam kullanıcılarına bol bol indirim sunabilmek adına böyle belirli tarihlerde indirim dönemleri yapsa da sık sık bu rutinin dışına çıkarak sürpriz indirimler de yapmaktan çekinmiyor. Dolayısıyla hem belli indirimlerden hem de sürpriz indirimlerden yararlanabilmek için Steam İndirimleri ve Haberleri Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın.

Sık sık da steam.multiplayer.com.tr’yi ziyaret ederek yeni rehberlerden, haberlerden ve indirimlerden haberdar olabilirsiniz. Ayrıca indirimde diye hiç oynamadığınız bir oyunu mu satın aldınız? Steam Oyun ve Para İade Rehberimizi okuyarak oyunu nasıl iade edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Yazar

Orhun Kayaalp

Orhun Kayaalp

Yazar, Editör, Sosyal Medyacı, Deus Ex, Fallout ve Diablo sevdalısı.

Benzer