Steam’den Geri Adım: Mod Satış Sisteminden Vazgeçildi

Geçtiğimiz günlerde duyurulan Steam’in mod satış sistemi, oyuncu topluluklarında büyük tepkiyle karşılanmış ve çok sayıda negatif eleştiri almıştı. Ben de daha önceki bir yazımda bu sistemin iyi, kötü ve çirkin yanlarını ele almıştım.

Bugün itibariyle Valve çalışanı Alden’in yaptığı duyuruyla Steam’den ücretli mod satış sisteminin kaldırılacağı bildirildi. Yapılan açıklamanın tamamının Türkçe çevirisini aşağıdan okuyabilirsiniz:

Skyrim workshop’undan ücretli satış özelliğini kaldırıyoruz. Herhangi bir moda para harcayan herkesin parası geri iade edilecek. Bethesda’daki ekip ile konuştuk ve bu konuda anlaşmaya vardık.

Bunu yapıyoruz, çünkü açık biçimde görünüyor ki -mod satışını getirirken- ne yaptığımızı tam olarak biz de anlamamışız. Daha önceki güncellemelerimizde topluluk üreticilerini ödüllendiren yenilikler getirmiştik ve güzel yorumlar almıştık. Ancak bariz olarak görünüyor ki bu sefer durum farklı.

Ücretli modların niçin iyi bir fikir olduğunu düşündüğümüzü anlamanız adına açıklamak isteriz ki, asıl amacımız mod yapımcılarına modları üzerinde tam zamanlı çalışma fırsatı vermek ve geliştiricilere, mod topluluklarına daha iyi destek sağlamaları açısından yardımcı olmaktı. Bunun hem ücretli hem ücretsiz daha iyi modlar ortaya çıkaracağına inanıyorduk. Dota, Counter-strike, DayZ ve Killing Floor gibi daha fazla harika ürünlerin ortaya çıkmasını istedik.

Ama önceki başarılı gelir dağılımı modellerimiz ile ücretli mod satışı sistemi arasındaki farklılıkları hafife aldık. Kendi oyunlarımızın oyuncu topluluklarını iyi anlıyoruz ancak yıllardır varolan Skyrim’in mod topluluğunda bu işe başlamak doğru değildi. Bu durumun, hedeflerimizi feci biçimde ıskalamamıza sebep olduğunu düşünüyoruz. Yine de başarısız olan bu girişimimizin içinde bir yerlerde işe yarar bir özellik olduğuna inanıyoruz.

Mesaj kutularımıza tonla geridönüş bıraktınız, biz de bunlara göz atacağız, ancak konuyla ilgili daha fazla görüşünüz varsa bizi haberdar edin.

Konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.

Steam Multiplayer

Yazar

Orhun Kayaalp

Orhun Kayaalp

Yazar, Editör, Sosyal Medyacı, Deus Ex, Fallout ve Diablo sevdalısı.

Benzer